Історія школи

Історія школи...А чи  може  бути історія  школи відокремлена  від історії  села, рідного краю? Звичайно, ні, адже історія школи тісно пов’язана з історією  села. Цікавлячись історі­єю школи, довелось зустрітись з старожилами  села Чагор, які розказали, що в село  був направлений священик Берару Олександр. Громада села  зібрала кошти для будівництва йому житлового  будинку. Оскільки це була освічена  людина, він підняв питання  про будівництво школи. І ось в 1890 році в селі була збудована перша двокласна школа. Класи були різні. В одному класі навчались діти українців, в другому - румунів. Навчання  проводилось на  рідній  мові, але обов’язково в кожному  класі вивчалися обидві мови, а з 11 до 1З години навчання проводилось  лише німецькою мовою.
Директором в ті роки  був Шкраба. Крім нього в школі працювали ще троє вчителів: Черкейз Михайло, його дружина і ще один вчитель, який доїжджав із Чернівців /прізвище його не пам’ятають/. Релігію в школі викладав  священик.
Будинок  першої школи зберігся в центрі села, де розмі­щено зараз  Чагорське сільпо.
В 1906 році громада  села вирішила  побудувати  нову школу Довго радилися і шукали місця для школи, хотілося, щоб нова школа була в центрі села, на пагорбі. Порадившись, громада ви­рішила, що кращого місця для спорудження  школи, як обійстя Чорнея Іллі Івановича, годі знайти. За згодою Чорнея на толоці йому побудували нову хату, господарські  будівлі, викопали криницю, а на місці старої хати розпочали будівництво нової  школи, де діти  села  Чагор навчаються і зараз. Директором школи на той час  став Черкейз  Михайло. Колишній випускник    школи  Придій  Танасій був знаменитим  адвокатом в місті Чернівц.
Після Великої Вітчизняної війни довгі роки директором школи працював Житняк Василь Григорович, на той час школа була семирічна, поступово була реорганізована на восьмирічну, і , нарешті, - у середню школу.
З роками школа стала тіс­ною для  навчання  чагорських дітей. І в 1964 році до  при­міщення школи було зроблено  добудову, і Чагорська школа набула сучасного вигляду. Приклав  багато  праці до її побудови  тодішній  директор  школи  Козловський  Олег Йосипович учитель історії.
В різні роки директорами школи працювали Волкович Олександр Семенович, Лисишин Ілля Юрійович, Семотюк Ванда Йосипівна, Лещук Володимир Трохимович, Філіпчук Михайло Опанасович, Ткачук Вікторія Іванівна.
 В 1997 році за допомогою батьків, жителів села Чагор, церковної громади, при  підтримці районної влади школу було газифіковано. Це перша школ  газифікована  в районі.
В 2001р директором стає Калараш Вадим Григорович, який увійде в історію школи не лише як наймолодший директор, а як директор, якого люблять і поважають як батьки ,так і діти.
Часто на зборах  села в 50-60 роках лунало, що в селі немає людей з вищою освітою, що одиниці мають  середню освіту. Та пройшли часи, і обличчя  села змінилося. Зараз у нас в селі є багато людей, які мають вищу  освіту, їх нелегко перелічити. Якщо  раніше вчителі були приїжджі, або добиралися з Чернівців, то зараз в нас працює половина учителів, що закінчили нашу школу..
Ми гордимося також  своїми  випускниками. Учні Чагорської школи беруть участь у районних та обласних предметних олімпіадах, різноманітних спортивних, туристичних, краєзнавчих змаганнях, форумах, конкурсах.
У школі уклалися  хороші  традиції. Щорічно у школі проводяться тематичні  вечори  відпочинку, запрошуються гості, односельчани, ветерани  війни і праці. Тісний зв’язок з школою підтримують батьки. Вони разом з учнями відпочивають, беруть активну  участь в  житті школи.

На сьогоднішній день однією з основних проблем є будівництво нової школи, адже навчання в школі проводиться в дві зміни, і кількість дітей, що навчаються, значно перевищує  реальні можливості навчального закладу.
    З 2015 року головою села вибрано Коблюка Георгія Степановича, а в 2017 - головою Чагорської громади.  І з ним пов'язана  нова сторінка у відбудові Чагорської ЗОШ (заміна покрівлі школи, утеплення, ремонт фасаду школи та інші масштабні зміни у приміщені школи), села Чагор в цілому та всієї Чагорської громади.

3 коментарі:

 1. І в 1968 році до при­міщення школи було зроблено добудову, і Чагорська школа набула сучасного вигляду. Приклав багато праці до її побудови тодішній директор школи Козловський Олег Йосипович учитель історії.

  МОЙ ОТЕЦ!!!!

  ВідповістиВидалити
 2. Молодці! Гарний сайт. Слідкую у Фейсбуці за успіхами школи. Радію і пишаюсь. До матеріалу про історію школи маю два зауваження:
  1. "...в 1968 році до при­міщення школи було зроблено добудову, і Чагорська школа набула сучасного вигляду."
  Я закінчив Чагорську восьмирічку у 1967 році і добудова вже була.

  2. У списку колишніх директорів не вистачає, принаймні, двох осіб, котрі обіймали цю посаду після О.Й. Козловського. Прізвище одного з них - Кобзар, іншого - не можу пригадати, але пам"ятаю, що у війну він був партизаном і воював під проводом Ковпака.
  Бажаю всіляких гараздів!

  ВідповістиВидалити